RSS Besleme

Hamile kadın araba kullanabilir mi Hamilelikte Araba Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:

Posted on

Hamile kadın araba kullanabilir mi

Hamilelikte Araba Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:

Hamilelik ile birlikte değişen fiziksel özellikler bazı gereçlerin kullanımını da zorlaştırmakta. Örneğin emniyet kemeri… Emniyet kemerini sıkıntı yarattığı gerekçesi ile emniyet kemeri takmayı reddeden anne adayları hem bebeklerinin hem de kendi hayatlarını riske sokmaktadırlar. Hamilelik sürecinde sıkıntı verse dahi emniyet kemeri takmaya devam edilmesi önemlidir. Bu süreçte sıkıntıyı en aza indirgemek için üç noktalı emniyet kemeri diye adlandırılan emniyet kemeri önerilmekte. Aracınızda gerçekleştireceğiniz küçük bir donanım değişikliği ile hem kendinizi hem de bebeğinizi koruma altına alabilirsiniz.
Trafik kendi içinde sıkıntı ve stres yaratan bir sorun. Bu sorunu minumuma indirmek için, trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde araç kullanımı anne adayınca tercih edilmelidir. Hamileliğin hangi evresi olursa olsun hassaslaşan sinir sistemi ile buluşan trafik stresi hem anne adayı hem de bebek için sakıncalı durumlara neden olabilir. Unutmayın canınızda taşıdığınız canınız sizden yansıyan her türlü tepkiye açık ve alıcı durumunda, onu da kendinizi de gereksiz streslerden uzak tutmaya özen gösterin.
Yoğun trafik kadar gece yolculuğu da hamillerin kaçınması gereken saatlerdir. Karanlık ve geç saatlerde araba kullanmak en az gündüz kadar stres faktörü içerir. Hava durumunun yağışlı olmaması da önemlidir. Mutlaka araba kullanmanızın gerekmediği durumlarda şartların uygunluğuna dikkat etmeli hem kendinizi hem de bebeğinizi tehlikeye atmamalısınız.
Sadece hamilesiniz, hasta olmadığınızın farkındayız ancak sizin de fark etmeniz gereken bu sürecin özel bir süreç olduğu… Zaman zaman normal durumlarda dahi insanlık hali dalgınlıklar, dikkat bozuklukları yaşanabildiği herkesçe bilinir. Araç kullanımında dikkat bozukluğu sadece sizin tarafınızdan yaşanacak diye bir sonuç ortaya çıkmasın. İstenilmeyen durumlara karşı önlem almak için bazı uyarı mekanizmalarını devreye sokmakta yarar vardır. “Dikkat Bebek Var”; “Dikkat Hamile” gibi uyarı içerikli işaretlerin araç camına yapıştırılması trafikte diğer sürücülerin size karşı ekstra hassasiyetle yaklaşmasını sağlayacaktır.
Aracı siz kullansanız da kullanmasanız da uzun süreli yolculuklar hamileliğin 6-7. ayından itibaren önerilmez. Bu süreçte ayaklarda ve bedende şişkinlik meydana gelebilir ki bu da hamileler için sıkıntı yaratır. Tek başınıza uzun yolculuklar, uzun süreli araç kullanımından bu süreçte uzak durmalısınız.
Hamileler için hava ve havalandırma büyük önem taşır. Hamilelerin arabaya binmeden evvel arabanın havalandırılması gereklidir. Özellikle sıcak havalarda klima düzenine sahip bir araba kullanımı anne adayının konforlu bir seyahat yaşamasını sağlayacaktır.
Özellikle hamilelik sürecinde olanların sıvı tüketimine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu nedenle de araba kullanacakları zaman arabanın içinde çok soğuk ya da sıcak olmayan bir şişe su bulundurulması önemlidir. Beklemiş pet şişeler farklı sağlık sorunlarına neden olacağı için, arabada bulundurulacak suyun günlük ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Alıntıdır
DİKKAT YASAL UYARI: Site de yayınlanan yazıların bütün hakları Ahmet Baysal adına saklıdır.
Telif hakkı kanunlarına göre yazıların bir kısmını veya tamamını kaynak göstermeden izinsiz kopyalamak, yayınlamak ve sitelerde kullanmak yasal olarak suçtur. İzin almak ve link vererek yazıları kullanmak için arayabilirsiniz.

About Ahmet Hoca

Trafikte psikolojik destekli araç kullanma eğitim uygulamaları eğitimci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: